XIV Prezentacje Recytatorskie „Poetae nascuntur, oratores fiunt”

Jesień w Domu Kultury Idalin to jak co roku Prezentacje Recytatorskie!

Tegoroczna XIV edycja poświęcona będzie pamięci Edwarda Stachury. 167px-Edward_Stachura_3

Edward Jerzy Stachura, pseudonim „Sted” (ur. 18 sierpnia 1937 w Charvieu, zm. 24 lipca 1979 w Warszawie) – polski poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1972); do 1948 mieszkał we Francji.

Stachura wypowiadał się w różnych formach: lirykach, poematach, utworach z pogranicza prozy poetyckiej, refleksyjnej i narracyjnej. Sięgał do stylu ballady i gawędy oraz bezpośredniej wypowiedzi odautorskiej na licznych spotkaniach autorskich, podczas których grał na gitarze i śpiewał własne teksty.

Krytyka, wbrew samemu Stachurze, łączyła jego życie z twórczością. Pomiędzy wykreowanym bohaterem a realnym pisarzem stawiano znak równości. Dziś jego utwory są wykonywane m.in. przez grupę Stare Dobre Małżeństwo, Jacka Różańskiego (płyta do muzyki Jerzego Satanowskiego), Jana Kondraka, Federację (płyta „Stachura-Poematy”), Marka Gałązkę, Sławomira Zygmunta, Hey, Jacka Wojciechowskiego, Annę Chodakowską , grupę Leniwiec (płyta “Rozpaczliwie wolny”), czy formację Babu Król.

 

Konkurs jest przeznaczony dla młodzieży w wieku:

  • 13-15 lat
  • 16-18 lat

i odbywa się w dwóch kategoriach:

  • recytacji
  • poezji śpiewanej

Na zgłoszenia czekamy do 17 listopada 2017 r. pod adresem e-mail: dkidalin@poczta.onet.pl

Konkurs odbędzie się 28 listopada 2017 r. od godz. 10:00

Celem XIV Prezentacji Recytatorskich jest popularyzacja wśród młodzieży szkolnej postaci poety i jego twórczości poetyckiej oraz prozatorskiej. Podążając za słowami Cycerona, które stanowią motto naszego konkursu – „Poetami się rodzą, mówcami się stają”, szczególny nacisk kładziemy na doskonalenie warsztatu scenicznego, dlatego konkurs zakończą Warsztaty Mówienia Scenicznego, które zostaną przeprowadzone przez komisję konkursową dla uczestników i instruktorów w dniu prezentacji.

Poniżej znajduje się KARTA ZGŁOSZENIA oraz REGULAMIN

Karta zgłoszenia

Regulamin

Zapraszamy!!!

😀