Relacja z pikniku ekologicznego pod hasłem ” Chrońmy nasze środowisko i jego zasoby – dzięki nam świat może być jeszcze piękniejszy”

W Publicznej Szkole Podstawowej Nr 24 im. Kornela Makuszyńskiego w Radomiu z okazji Dnia Dziecka odbył się piknik ekologiczny pod hasłem: „Chrońmy nasze środowisko i jego zasoby – dzięki  nam świat może być jeszcze piękniejszy”. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach prowadzonego przez Dom Kultury „Idalin” projektu pod hasłem: „3 x E dla wody: ETNO,EDU, EKO”.

Na uczestników pikniku czekało wiele atrakcji m.in.: spotkanie z pszczelarzem- Panią Moniką z pasieki w Skaryszewie, która opowiadała o życiu pszczół, o ich znaczeniu w naszym życiu, o pracy pszczelarza. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań dotyczących tego zagadnienia , tym bardziej, że cały czas obserwowali z wielkim zainteresowaniem  żywe pszczoły umieszczone w specjalnym pokazowym ulu za szklaną szybą. Cały czas towarzyszyło nam wyraźnie słyszalne” bzyczenie skaryszewskich pszczółek”.

Część osób wyłoniona w ramach zorganizowanego konkursu pod hasłem „Bystra pszczoła” uczestniczyła w warsztatach  robienia świeczek z więzy pszczelej.

Chętnych nie zabrakło do spróbowania sił w warsztatach rzeźbiarskich pod okiem profesjonalisty – rzeźbiarza radomskiego – Pana Adama Sobienia. Nasz gość opowiadał uczniom o pracy rzeźbiarza, o narzędziach rodzajach drewna stosowanego w pracy. Według wskazówek naszego artysty uczniowie wykonali samodzielnie prace w drewnie.

Ponadto  przygotowaliśmy dla każdej grupy warsztaty plastyczne, a uczniowie  wykonali przepiękne prace: recyklingowe roboty , witraże ważek, eko-ludki z modeliny, przypinki ekologiczne oraz z kolorowymi pszczołami, ekologiczne koty,  zdrapki z owadami. Uczestnicy pikniku uczestniczyli również w mini plenerze malarskim – malowali drewniane zakładki z motywami kwiatowymi.

Nie zabrakło quizów i konkursów z zakresu wiedzy o ekologii i przyrody- najlepsi uczniowie otrzymali nagrody.

W trakcie pikniku można było zobaczyć jak powstają ekologiczne zabawki z włóczki.

Na spragnionych młodych adeptów czekał kącik ziołowy z własnoręcznie przygotowaną lemoniadą na bazie mięty i cytryny.

W trakcie naszego ekologicznego wydarzenia ogłosiliśmy konkurs pod hasłem: „Wykaż kulturę, ochroń naturę”, w ramach którego uczestnicy musieli napisać życzenia dla Planety Ziemi. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. 

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych
GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.