“Radomianie dla Niepodległej” – pokaz filmów

W dniu 22.03.2019 r.  zapraszamy na pokaz filmów pn: “Radomianie dla Niepodległej”.
Początek: godz. 17.00.
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

Radomianie dla Niepodległej to tryptyk filmowy, złożony z trzech fabularyzowanych dokumentów, opowiadających o udziale radomian w walce o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1914–1921.

Część 1– Od Wielkiej Wojny do Republiki Radomskiej – przedstawia realia społeczne i polityczne miasta pod zaborem rosyjskim oraz zaangażowanie radomian w działalność niepodległościową podczas I wojny światowej.Ukazuje złożone problemy podziałów politycznych i co za tym idzie poparcie radomian dla różnych koncepcji dążenia do niepodległości Polski. Przełożyło się to na udział w walkach po przeciwnych stronach frontów wielkiej wojny. Część pierwszą kończą wydarzenia dotyczące przejęcia władzy
w mieście z rąk austriackiego okupanta za sprawą akcji zbrojnej radomskich struktur Polskiej Organizacji Wojskowej.

Część 2 – Na pomoc Orlętom – ukazuje historię formowania w Radomiu pierwszych oddziałów Wojska Polskiego a przede wszystkim tzw. Kombinowanego Batalionu Radomskiego, który w grudniu 1918 roku wysłany został na pomoc Orlętom, toczącym walki z Ukraińcami o Polski Lwów. Film przypomina sylwetki zapomnianych bohaterów tamtych zmagań, którzy spoczywają w panteonie Bohaterskich Obrońców Lwowa i Polskich kresów Wschodnich na cmentarzu Orląt we Lwowie.

Część 3 – W bojach o niepodległość i granice – przedstawia udział radomian w walkach z nawałą bolszewicką w 1920 roku. Ukazuje wysiłek miasta i jego mieszkańców w pomoc dla wojska oraz formowanych tu jednostek piechoty, kawalerii i artylerii. W filmie zaprezentowane zostały jednostki w których służyli radomianie oraz postacie młodych ochotników w tym radomskich harcerzy.
W ramach pokazu filmów, każda z części tryptyku poprzedzona będzie krótką dyskusją z udziałem historyków. Tryptyk Radomianie dla Niepodległej będzie przeznaczony dla młodzieży szkół radomskich jako materiał dydaktyczny.

Scenariusz i reżyseria: Przemysław Bednarczyk.

Zdjęcia i montaż: Wojciech Pronin.

Produkcja: Wytwórnia Filmów i Widowisk Historycznych „VIS”- Bartosz Bednarczyk.

Filmy powstały we współpracy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego
w Radomiu.