Otwarcie wystawy prezentującej fotografię Roberta Sumińskiego

Galeria Domu Kultury “Idalin” zaprasza w dniu 16.07.2021r. o godz. 19.00 na otwarcie wystawy prezentującej fotografię Roberta Sumińskiego.

 

“Wystawa Roberta Sumińskiego to jedna z imprez fotograficznych prezentowanych z okazji Jubileuszu 60-lecia Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. W tym cyklu przedstawiamy wartościowe wystawy fotograficzne twórców zrzeszonych w naszym stowarzyszeniu.

Prezentowana wystawa ROBERTA SUMIŃSKIEGO nosi wielce intrygujący tytuł AUTOZMORY. Czy Autor prowokuje obiecując odkryć przed nami swoje freudowskie pasje utajone?

W chwili pisania tego tekstu nie znam jeszcze wystawianych fotografii, do ostatniej chwili pozostaną w ukryciu. Nie wiem czy to będzie zabawa formą, próba analizy postaw, czy twórcze rozliczenie się z własnymi lub zaobserwowanymi emocjami. Mogę tylko próbować przewidywać, znając inne prace autora, że jego obrazy powstając na bazie kreacji przemyśleń i indywidualnych wrażeń estetycznych traktują temat głębiej. Nietuzinkowa postać autora karze domyślać się twórczych wariacji na temat zmienności wizerunku człowieka z jego fantazją. Spotykają się one w obszarze wyobraźni z własnym pojmowaniem rzeczywistości. Generują nowe emocje, kierunkując nasze myśli w stronę dowolności odczuć i wrażeń.

Zadziwiający jest dystans z jakim traktuje siebie, swój wizerunek. Z pozoru jest manekinem, wieszakiem na zmieniającą się scenografię, choć, w moim odczuciu, jest ważnym elementem podkreślającym istotę obrazu.

To zawsze jest jego własna relacja o sobie, ale pewnie i o tobie widzu. Oglądając wystawę starajmy się zwrócić uwagę co autor chce nam przekazać poprzez metaforę czy budowanie nastroju. Dla widza ważny jest nie tylko pomysł, ale również sposób jego wyrażenia. Autor szuka i prowokuje, dla mnie to bohater zdjęć, ale i wrażliwy odtwórca naszych utajonych pasji.

Leszek Jastrzębiowski
Prezes Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego