Otwarcie wystawy fotografii Kordiana Pawlaka

Galeria Domu Kultury Idalin zaprasza w dniu 21.11.2024 o godz. 18:00 na otwarcie wystawy fotografii Kordiana Pawlaka
pt: “Retrofotografia”.
 
Retrofotografia
Lubię małe, urokliwe miasteczka. Często spaceruję po pobliskim Szydłowcu, Kazimierzu Dolnym, Janowcu… Podczas podróży zaglądam z aparatem fotograficznym również w inne ciekawe zakamarki naszego kraju.
Już ponad ćwierć wieku uwieczniam je przed konieczną rewitalizacją i odnową. Dzisiaj wiele, z niegdyś uwiecznionych, zabytkowych budynków już nie ma “tych fotogenicznych” odrapanych murów, łuszczących się tynków, pełnych spękań, zacieków, plam, narośli ze mchu… Dużo historycznych obiektów zniknęło na zawsze z naszego krajobrazu, a inne zmieniły się bardzo po otynkowaniu lub rozbudowie.
Chciałbym zaprezentować Wam na tej wystawie efekty mojej wieloletniej pasji polegającej na przetwarzaniu tradycyjnej fotografii analogowej w technice gumy dwuchromianowej. Praca w ciemni z błonami graficznymi – materiałem wyjściowym do otrzymywania dużych negatywów, a później malowanie specjalnie przygotowanych papierów emulsjami światłoczułymi z gumą arabską, dwuchromianem potasu, barwnikami oraz późniejsze naświetlanie, wypłukiwanie, suszenie, to żmudne, powolne i nieprzewidywalne do końca zajęcie. Moje wielobarwne “gumy” posiadają od kilku do kilkunastu delikatnych, laserunkowych warstw, ale zawsze punktem wyjścia jest monochromatyczny negatyw czarno-biały. Efekt końcowy poszczególnej pracy z pogranicza fotografii i grafiki, choć nieprzewidywalny i czasami nieudany, to zawsze zajmuje kilka dni.
 
Kordian Pawlak
Notka biograficzna:
Kordian Pawlak – rocznik 1974, radomianin, pracuje jako urzędnik samorządowy. Członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców w Warszawie (AFRP nr leg. 151), związany również z Radomskim Towarzystwem Fotograficznym (wiceprezes w latach 2000-2004). Z grupą radomskich fotografików od 2022 roku współtworzy grupę twórczą Kolektyw FORMATY.
Świadomym fotografowaniem zajmuje się od czasów licealnych w 1992 r. W latach studenckich był fotoreporterem współpracującym z lokalną prasą: “Dziennikiem Radomskim” i radomskim dodatkiem “Gazety Wyborczej” (1995-1998). Ulubionymi tematami w jego twórczości fotograficznej są pejzaż, architektura. Nieobcy jest mu także reportaż i portret. Jest autorem jedenastu wystaw indywidualnych i uczestnikiem wielu zbiorowych. Ulubioną techniką fotograficzną Kordiana jest guma dwuchromianowa. Eksperymentuje również z fotografią otworkową oraz podczerwoną.
Wzorem w jego alternatywnej twórczości fotograficznej są artyści związani z nurtem piktorializmu, a współczesnym mistrzem jest radomski fotografik – Przemysław Barański.